"Ügyelj gondolataidra, mert azok szabják meg szavaid
Ügyelj szavaidra, mert azok szabják meg tetteid!
Ügyelj tetteidre, mert azok szabják meg szokásaid!
Ügyelj szokásaidra, mert azok szabják meg jellemed!
S ügyelj jellemedre, mert az szabja meg sorsodat!"
Frank Outlaw vagy Arisztotelész
Nem csak a saját szavainkkal van ez így, sajnos másoké is lehet hatással ránk, mint például, ha a szülő vagy a tanár a gyerekre azt mondja: rossz gyerek és a gyerek mit ad’ Isten, rosszul, vagy fegyelmezetlenül viselkedik. Vagy a buta, hülye gyerek, aki úgy dönt, hogy minek is gondolkodjon legközelebb, hiszen ő úgyis buta.
A mai világunkban, ahol minden is van és minden elérhető és megszerezhető, ahol guruk, tanítók, pszichológusok, coachok, motivációs előadók és “félszemű a vakok között” milliói osztják meg gondolataikat - köztük én is - :-), hogy segítsenek és kapcsolódjanak embertársaikhoz, fontos pár dolgot, működési mechanizmust, játékszabályt ismerni, hogy tényleg a számunkra legjobb dolog jöjjön ki, ahelyett hogy sértődés, sérülés legyen a trazakciókból és interakciókból.
A gondolatoknak és a szavaknak is ereje van. Viszont az az alaphelyzet, ami már az elején félreértésekre ad okot, hogy a fogalmak és mondatok alatt sem ugyanazt értjük, ketten sem, nemhogy még többen.
Emberi történelmünk során egyre jobban “tökéletesítik” a törvényeket, hogy az igazságot szolgálja, de mára már tudjuk, hogy a törvény nem az igazság, sok esetben..
Nehéz szavakba önteni azt, amire a művészet sok ezer éve, szavak nélkül képes: egy-egy érzést, gondolatot megfest, verssé formál, eltáncol…
A folyamat pedig lehet véget nem érő: nem lehet tudni, hogy a “befogadó” mit ért meg belőle, azaz a jeladó által küldött üzenet egyáltalán átmegy-e és azt sem, hogy milyen válasz érkezik a “befogadótól”. A válaszra az “üzenetküldőnek” újből érzése és gondolata lesz, amit megint valahogyan kommunikál és így tovább… és persze ugyanígy megy a belső kommunikációnk, magunkban is. Ezért érdemes elemezni, tisztázni rengeteg dolgot az önismereti utunk során.
Elvesztem kicsit a kommunikációs ábrák keresgélésében, de azért megosztok párat:
2. rész
Részt vettem Mérő László (matematikus) az ELTE Pszichológia Tanszék tanárának előadásán, amelynek címe: “A szavak ereje” volt. Műfaját tekintve tudományos standup, ami rendkívüli módon tetszett, mert sokkal “ örömtelibb’ valaki más nyomorán nevetni, a sajátunk helyett, például a közvagyont ellopó politikusok köreinek furmányos vagy buta tevékenységén.
A tudományos munka, olvasottság, élettapasztalat és az ehhez társuló önirónia igen humoros volt ebben a jól felépített, majd két órás előadásban.
Több dián keresztül taglalta a példákat a történelem, a tudomány, vagy a sport területéről és saját praxisából, amiben azt mutatta be, hogy a szavaknak mágikus erejük van. Olyanok, mintha varázsigék lennének!
Külön előadás blokk szólt arról, hogyan lett business coach és egy humoros gondolatsorral vezette vissza a coaching szakma kialakulását Ádámhoz és Évához, és a legősibb szakmának nevezte, a legközismertebben annak nevezettet megelőzve.
Említett névtelenül több cégtulajdonost, akik jártak hozzá ülésekre, de tanácsadás helyett inkább más nézőpontok, gondolkodásmód megismerése miatt választották őt. Például az olvasottsága miatt, hogy egy "kivonatot kapjon" egy-egy témakör tudományos alapjairól. De járt hozzá 2 évig olyan cégtulajdonos is, aki cégét a fiának akarta átadni. Ő mondta, hogy Mérőnek volt egyetlen olyan "varázsmondata", ami miatt megérte a 2 évnyi ráfordított időt és pénzt. A mondat pedig az volt, hogy “a fia egy másik ember”, és ezzel a mondattal túl tudott lépni minden olyan gondolatom, ami nem egyezett a sajátjával és könnyebben engedett be újításokat a cégbe.
Az előadás elején volt egy rövid rész a hipnózis tudományos jelentőségéről, amit Dr. Bányai Éva professzor emeritus, a téma világhírű kutatója bizonyított. A lényege, hogy a hipnotikus állapot nem feltétlenül az alváshoz hasonló módosult tudatállapot, hanem éber állapotban is alkalmazható, terhelés alatt. Azaz a “varázsszavak” működnek és működhetnek rajtunk is és mi magunk is használhatjuk őket, így érzetekre, érzésekre és viselkedésre is lehetünk negatív vagy pozitív hatással.
Ezzel kapcsolatosan érdemes végignézni ezt a videót (1 óra 40 perc):
https://www.youtube.com/watch?v=EcHVfcgfhpE&t=11s
3.rész
Több éve veszek részt különböző spirituálisnak mondható oktatásokon, elvonulásokon, állításokon, ahol folyamatosan szerepe van a szavaknak. Kezdve onnan, hogy miket mondtak nekünk, vagy miket hallottunk az életünk során. Ezek mind lehetnek “varázsszavak”, de sokszor inkább nevezhetjük őket korlátozó hiedelmeknek vagy elszenvedett sérüléseknek, ami a felhőtlen öröm érzésünket beszabályozza. De hogy a tudományra kicsi visszatérjek: kutatások vannak, hogy az események lenyomatai a DNS szálunkon is rögzülnek, azaz a gyerek is hordoz genetikailag minden szépet és jót, csak nem mindegy, hogy éppen mi hat a tudatos és tudatalatti viselkedésére.
A Hellinger-féle családállítási módszert terápiás jelleggel használják, ami nekem anno kimerítette a spiritualitás, boszorkányság, idézés fogalmait. Aztán kipróbáltam és megéltem.
(https://hu.wikipedia.org/wiki/Csal%C3%A1dfel%C3%A1ll%C3%ADt%C3%A1s)
A Netflix egy török sorozatot is készített a témában, igaz ott a legtöbb problémát a szülők, dédszülők által megélt traumákból eredeztettek és azokat oldották fel az állításokban.
Vannak az állításnak olyan irányai, technikái is, amik előző életekbe, más dimenziókba visznek vissza és akad olyan is, amikor “csak” a gyermekkorban folyik a kutakodás.
Volt, amikor heti rendszerességgel jártam állításokra, zárt csoportba és részt vettem nyílt, csoportos és egyéni állításokon is, illetve voltam probléma és pénz állításon is.
A pénzáramlás témában például egy barátom is tart programokat https://delfinsziv.com/ , az alapítványával.
A végére pedig egy friss élményemről írnék pár gondolatot, ami ezt a kis összegzős írást is motiválta.
Tordai Richárd a https://www.szeretetiskolaja.hu/ vezetője számomra olyan, mint egy spirituális mester és tanító. Tanításai nyitották meg a tudatomat, hogy a tudományos igazságok mellett is vannak igazságok és hittel szinte bármi megoldható. Amikor először mentem a 8 alkalmas programjára, a gondolataimban a siker, az eredményesség volt a fókuszban, nagyfokú belső elégedetlenség, sürgetettség volt bennem és a világot nagyon sötéten láttam. Az volt bennem, hogy elég szar hely a világ és nekem kell valamit tennem, hogy jobb hely legyen. Ez - így leírva kb. 8-10 év távlatában - elég szorongató lehetett, de mára már semmi rossz érzésem nincs. Felismerem, hogy min lehetne változtatni és sokszor pillanatnyi rossz érzés is társul hozzá, ha más szenvedéséről, a politikáról, vagy a háborúról látok, hallok. De a rossz érzések is jönnek-mennek, mint a bárányfelhők.
Pedig régen napok teltek el, míg egy-egy problémába beleszorulva, szorongva semmit sem csináltam otthon, csak játszottam, vagy pornót néztem.
De ma már tudok örömmel lenni és legjobb tudásom szerint tenni azt, amit a legjobbnak tartok, hogy pozitív változást hozzak a saját magam és mások életébe.
4. rész
Ebben lekerekítem az írást igaz a témát még nyitom pár gondolattal megosztással
Az ÖNBETELJESÍTŐ negatív JÓSLATOKRÓL nem is ejtettem még szót, de az egy önállós cikk lenne, vagy könyv így inkább a fentieket erősítve írom. Legyenek önbeteljesítő pozitív gondolataink, varázsigékkel, önszuggesztiótól a konkrét cselekvési tervekig.
Érdekességként megosztom Danny Blue, hogyan “szugerálta” Vágó István a műsorában. (10 perc videó)
https://www.youtube.com/watch?v=ohivxUsTfIU
Lengyel Sándor szertartás és rituálé (14 perc)
https://www.youtube.com/watch?v=jzPWScQjnhk
Preprocessor csatorna, James Clear - Atomi szokások című könyv feldolgozás (27perc)
https://www.youtube.com/watch?v=aVBg2g415VQ&t=11s
Kívánom, hogy minden olvasó életében hasznos, fejlődő és örömteli módon tudja használni és továbbvinni a itt olvasottakat.
Kommentben írd meg van kiegészítésed, megélésed a témában, hogy gazdagítsa a cikket. Köszi
.